ablatherm-hifu-tedavisi

‘Mutluluk çubuğu’ artık SGK kapsamında

Ekleyen: HIFU Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Haberler

‘Mutluluk çubuğu’ artık SGK kapsamında

Ereksiyon bozukluğu yaşayanlara ameliyatla takılan penil protezin, Amerika ve Avrupa Birliği’nden sonra Türkiye’de de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaya başlandığı belirtildi.

‘Mutluluk Çubuğu’ Artık SGK Kapsamında

'Mutluluk çubuğu' artık SGK kapsamında

‘Mutluluk çubuğu’ artık SGK kapsamında ile ilgili konuyu açıklayan

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Gümüş, erektil disfonksiyon hastalarına uygulanan farklı tedavilerin sonuç vermemesi durumda penil protez operasyonlarının SGK tarafından ödenmeye başladığını belirtti. Prof. Gümüş; Amerika, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde Sosyal Güvenlik Kurumları tarafından karşılanan penil protezin, Türkiye’de de SGK kapsamına alınmasıyla erkekler arasında sık görülen bir sağlık sorunun çözüme kavuşturulmasına katkı sağlayacağını vurguladı. Erektil disfonksiyon hastalığında tedavi yöntemlerinden birinin de penil protez operasyonları olduğunu belirten Prof. Dr. Gümüş, “Medikal tedavilere cevap vermeyen, diabetik hastalara, pelvik cerrahi geçiren ve ereksiyon problemi yaşayan hastalara uygulanan penil protezleri SGK tarafından karşılanmaya başlandı” dedi.

Yaş Sınırı Yok

Penil protez için herhangi yaş sınırı olmadığını belirten Prof. Dr. Bilal Gümüş, uygun endikasyonu taşıyan ve protezi kullanabilecek olan hastalara operasyonun başarıyla gerçekleştirildiğini vurguladı. Özellikle orta yaş grubu hastaların (55-65) operasyonu daha çok talep ettiğini belirten Prof. Dr. Gümüş, “Cinsel hayatının kötüleştiğini ifade eden hastaların psikolojik durumlarında da bozulmalar olmaktadır. Ereksiyon bozukluğu yaşayan hastada, gerginlik, öfkelenme, kendine güven kaybı ve depresyon sorunları sıkça rastlanmaktadır. Buna karşılık depresyonda olan hastaların ortalama yüzde 70’inde cinsel hayatlarında azalma ve çeşitli derecelerde bozulmalar meydana gelmektedir” diye konuştu.

Egeliler Cinsel Konularda Daha Hassas

Cinsel aktivitelerinde azalma ve bozulma olan her hastanın doğru tedavi uygulamalarından faydalanması için bir uzmandan yardım almasının önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Bilal Gümüş, “Türkiye’de hastalar çoğunlukla sosyal yaşam ve evlilik hayatlarındaki kötüleşmenin seviyesine göre doktora gitme ihtiyacı duyuyor. Ayrıca, ülkemizde doktora başvuru durumu sosyokültürel seviyeyle paralel orantıda ilerliyor. Bu anlamda doktora başvuru bakımdan Ege bölgesi oldukça iyi durumda. Türkiye’de cinsel sorunlarda en çok Ege Bölgesi’nde yaşayanlar doktora başvuruyor” dedi. SGK tarafından ödenen mutluluk çubuklarının 15 bin lira olduğu belirtilirken, uygulamanın iki ürolog ve bir endikronoloji uzmanının vereceği raporla 3’üncü Basamak Üniversite hastanelerinde yapıldığı belirtildi.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Canım Doktorum – NTV – “Prostat Kanseri”

Ekleyen: HIFU Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Haberler

“Prostat Kanseri”

Dr. Hüseyin LÜLECİ NTV Canım Doktorum Programında “Prostat Kanseri” ve tedavilerini Anlattı

 

“Prostat Kanseri” Nedir ?

Prostat kanseri, diğer çeşit kanserlerde olduğu benzeri anormal yapıdaki hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması sonucu olarak meydana gelir.

Prostat kanseri genellikle yavaş gelişen kanserler arasında kabul edilir. Bu nedenle birçok vakada, belirtiler ancak hastalar ileri yaşlara geldiğinde meydana çıkmakta ve hastalık teşhisi ileri yaşlarda konmaktadır. Bir takım kişilerde ise yavaş gelişen prostat kanseri bulunduğu takdirde hiçbir belirti vermemesi sebebiyle teşhis edilmesi olası olmamakta ve bu kisiler başka nedenlere bağlı olarak yaşamlarını kaybedebilmektedir.

Sağlıkla ilgili istatistiklerin çok sıkı tutulduğu Abd Birleşik Devletleri’nde ele geçirilen rakamlar, prostat kanserinin ehemmiyeti açısından olması gerektiği kadar haber vermektedir.

Prostat kanseri (ABD ‘de) cilt kanserleri haricinde tutulursa en sık görülen kanserdir.Prostat kanseri, erkeklerde ölüme ne sebeple meydana gelen kanserler arasında, akciğer kanserinden ardından ikinci sırada yer almaktadır.

Prostat kanserleri erkeklerde görülen bütün kanserlerin %43’ünü, kanserle ilişkili ölümlerin ise %14’ünü teşkil etmektedir. Yaklaşık her 5 Amerikalı erkekten birinde yaşamı sırasında prostat kanseri gelişmektedir.

Amerikan Kanser Derneği, ABD ‘de 1997 senesinde 334,500 yeni vakanın teşhis edildiği ve prostat kanseri ile ilişkili 41,800 ölümün meydana geleceğini tahmin etmektedir.

"Prostat Kanseri"

İyi Huylu Prostata Büyümesi ve Prostat Kanseri

İyi huylu prostat büyümesi (Benign Prostat Hiperplazisi, BPH), adından da anlaşıldığı gibi yapısı itibari ile gerek sonuç ve gerekse tedavisi açısından prostat kanserinden değişik tek hastalıktır. Fakat izlerinin birbirine çok yakın olması sebebiyle bu iki hastalığın birbirinden ayrılması büyük önem taşımaktadır. Kırk yaşından bu yana prostat bezinde bulunan salgı bezlerinde iyi huylu büyüme başlar. 60 yaş üzerindeki erkeklerin yarısında, 70-80 yas Üzerindeki erkeklerin %90’a varan çoğunluğunda bariz tek büyüme tespit edilir. Fakat bu kişilerin pek çoğunda rastgele bir şikayet bulunmayabilir.

İyi huylu prostat büyümesi, idrar yöntemleri konusunda olarak yol açtığı şikayetler sebebiyle mühimdir. Yükselen prostat bezi idrar kanalını daraltarak idrarın akışını zorlaştırır. Üstelik idrar kanalının tamamıyla tıkanmasına dahi sebep olabilir. İdrar kanalındaki daralma sebebiyle mesanenin tam anlamıyla boşalamaması tekrarlayan inatçı enfeksiyonlara ve tek zaman ardından böbreklerin zarar görmesine neden olabilmektedir. İyi huylu prostat büyümesi bazen prostat kanseri ile birlikte olabileceği gibi şikayetlerin iyi huylu prostat büyümesine bağlanmasından öncesinde prostat kanseri olasılığının ekarte edilmesi gereklidir.

Kaynak

“Kanser, Ruhsal Dengeyi de Etkiliyor”

Ekleyen: HIFU Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Haberler

“Kanser,ruhsal dengeyi de etkiliyor”

psikolojiketkiler

Prostat Kanseri Derneği Başkanı Hüseyin Lüleci, kanserden dolayı depresyon ve anksiyete yaşayan, buna bağlı olarak aile, sosyal ve iş yaşamı etkilenen hastalara, psikiyatri tedavisi önerdi.

Prostat Kanseri Derneği Başkanı Hüseyin Lüleci, yaptığı yazılı açıklamada, kanserle yüzleşme esnasında yaş, eğitim durumu, kişilik özellikleri, kanserin evresi, iş, evlilik, yaşam koşulları, sosyal güvenlik durumu ve çevresel desteğin varlığı veya yokluğu gibi değişkenlerin, kişinin ruhsal durumu üzerinde önemli etkilere neden olabildiğine değindi.

“Kanser,ruhsal dengeyi de etkiliyor” diyen LÜLECİ

“Kanser,ruhsal dengeyi de etkiliyor”

Kanser hastalığının fiziksel dengeye verdiği zararın, giderek ruhsal dengeyi de etkilediğine işaret eden Lüleci, ruhsal dengedeki bozulmalar sonucunda sıkça görülmeye başlanan durumları “yas tepkisi”, “yalnızlık”, “uyum sorunları”, “öfke”, “inkar”, “suçluluk”, “çökkünlük”, “bağımlılık”, “kaygı” ve “saldırganlık” şeklinde sıraladı.

Lüleci, bilimsel çalışmalara göre, kanser sürecinde kadınların erkeklerden daha fazla etkilendiğini, kanserin, fiziksel ve psikolojik açıdan kadınların yaşam kalitelerini daha fazla düşürdüğünü aktardı.

Prostat kanseri hastalarının özellikle tedaviye karar vermekte güçlük yaşayabildiğine dikkati çeken Lüleci, şu bilgileri paylaştı: “Tedavi sonrasındaki yaşam kalitesiyle ilgili en önemli kaygı kaynağı cinsel hayat. Hastalar tekrar cinsel hayatı olup olamayacağı konusunda yoğun endişe yaşıyor. Sertleşme bozukluğu gelişen hastaların büyük çoğunluğunun depresyona girdiği görülüyor. Bu aşamada ürologların önerilerinin yanı sıra psikiyatrik destek ile anksiyete ve depresyonları tedavi ediliyor. Kanserden dolayı depresyon ve anksiyete yaşayan, buna bağlı aile, sosyal ve iş yaşamı etkilenen hastalara psikiyatri tedavisi öneririm. Çünkü ruhsal durumun düzelmesi kanserin tedavisini de olumlu etkileyecektir. Ancak en önemlisi kanser için doğru tedaviyi bulmalarıdır.

Bu konuda prostat kanseri tedavilerinde öne çıkan HIFU, diğer cerrahi girişimlere göre kanseri etkin bir şekilde tedavi ederken, hastada kaygı ve depresyona sebep olabilecek cinsel yan etkileri de en aza indirir. Bu nedenle erkeklere 40 yaşından sonra düzenli PSA kontrolü ve ürolojik muayene yaptırmalarını ve kanser tespit edilirse kanseri etkili bir şekilde tedavi ve yan etkileri minimum düzeyde olan modern tedavilerden faydalanmalarını öneririm. Bu tedavilerde kesik ve delik olmaması, radyasyona maruz kalınmaması, hastanede uzun kalma sürelerinin kısaltılması gibi avantajların yanında cinsel yan etkilerin de en aza indirilmesi söz konusu oluyor.”

“Kanser, ruhsal dengeyi de etkiliyor” haberinin interaktif medyada yansımaları

  • http://www.ntvmsnbc.com/id/25513684/
  • http://www.haber7.com/saglik/haber/1153868-kanser-ruhsal-dengeyi-de-etkiliyor
  • http://www.radikal.com.tr/saglik/kanser_ruhsal_dengeyi_de_etkiliyor-1190235

Erkekler Bu Muayeneyi Olmaktansa Kanser Olmayı Tercih Ediyor

Ekleyen: HIFU Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Haberler

Erkekler Bu Muayeneyi Olmaktansa Kanser Olmayı Tercih Ediyor

Giderek daha genç yaşta teşhis edilen prostat kanseri, erkeklerde akciğerden sonra en sık görülen kanser. Yüzde yüz tedavi imkanı veren erken teşhis için kandan yapılan PSA testiyle makattan rektal tuşe muayenesi şart. Ancak erkekler gerek söz konusu muayenenin parmakla yapılması gerekse tam da bu nedenle alaycı sataşmalardan ötürü yaptırmaktan kaçınıyor. 

Üroloji uzmanları erkeklerin şikayetler olmasa da 40 yaşından itibaren PSA taramasına başlamasını, 50 yaşından itibarense rutin olarak yılda bir kez rektal tuşe ve PSA testi yaptırmalarını öneriyor. Ailede (baba, amca, kardeş) prostat kanseri vakası varsa her iki taramanın 40 yaşına çekilmesi isteniyor. Rektal tuşe yapılmadan tamamlanan bir muayene ile uygulanan tanı yönteminin yetersiz kalacağı önemle vurgulanıyor.

Erkekler Bu Muayeneyi Olmaktansa Kanser Olmayı Tercih Ediyor !Erkekler Bu Muayeneyi Olmaktansa Kanser Olmayı Tercih Ediyor

Erkek Doktorlar Bile Kaçıyor

Prostat Kanseri Derneği yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. İhsan Karaman da PSA testi sonucunun normal olmasının, rektal tuşe muayenesinin gerekliliğini ortadan kaldırmadığını hatırlatıyor. Prostat kanserine özgü erken belirtilerin bulunmadığını belirten Prof. Dr. Karaman, “Zaten şikayetler başladığında kanser büyümüş, yolu tıkamış, idrar yapmayı zorlaştırmaya başlamış oluyor. Erken yakalamanın tek yolu tarama testleri. Yani PSA ile rektal tuşe muayenesi. Muayene işaret parmağıyla makattan yapılıyor. Erkekler bu nedenle kaçıyor. 65 yaşına gelmiş, doktorlar bile yaptırmaktan kaçıyor” diyor.

Erkekler Bu Muayeneyi Olmaktansa Kanser Olmayı Tercih Ediyor ama aslında,

Senede Bir Dakika Yeter

Erkeklere yılda bir dakikalarını ürologlara ayırarak muayenelerini yaptırmaları çağrısında bulunan Prof. Dr. Karaman, “Erken teşhis için yegane iki yöntemimiz var. PSA’yı yaptırmak kolay, itiraz gelmiyor. PSA’nın normal olması yetmiyor. Yüzde 25’inde PSA normal olsa(yalancı negatiflik) bile kişi kanser. Bunları yakalamanın tek yolu rektal tuşe muayenesi. İki yöntem birbiri tamamlıyor. Birinden vazgeçip, diğeriyle idare edelim dersek teşhisi kaçırırız” diyor.

Prostat Bezine Kestirme Yol

Rektal tuşe muayenesinin 10-15 saniye sürdüğünü anlatan Prof. Dr. Karaman, “Erkekler bu muayeneyi “namus meselesi” yapıyor. Etrafında bununla ilgili yapılan espiriler motivasyonlarını düşüyor, muayeneden kaçıyorlar” diyor.

Prostat, mesanenin altında, rektumun önünde yer alan ceviz büyüklüğünde bir bez. Beze kişiyi bayıltmadan, vücudunu kesmeden, hasarlamadan ulaşmanın tek yolu makat. Prof. Dr. Karaman, “Yüzeyindeki düzensizlik, çıkıntı, girinti, sertlik gibi anormallikleri parmağımızla hissedebiliyoruz” diyor.

Ameliyattan da Kaçıyor

Prostat kanseri tanısı konan erkeklerin bir başka kabusu da ameliyat sonrası gelişebilen idrar kaçırma ve sertleşme sorunu. Prof. Dr. Karaman tıbbın bu sorunlarla da baş edebileceğini söylüyor. “Nadiren de olsa bu iki sorun ortaya çıkarsa bazı ilaçlar ve cerrahi yöntemlerle düzeltebiliyoruz. Erkekleri sertleşme sorunu 40 katırıyla, prostat kanserinden ölme 40 satırı arasında bırakmıyoruz, çözüm sunabiliyoruz” diyor.

Bu Belirtilere Dikkat

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız derhal bir ürologa görünün:

* İdrar yapmaya başlama güçlüğü veya yapamama
* Az miktarda ve kesik kesik idrar yapma
* Geceleri sık idrara çıkma ihtiyacı duyulması
* Sertleşmede güçlük veya ağrı
* İdrar ya da menide kan görülmesi
* Sırt bölgesi, kalçalar ya da üst uyluklarda ağrı veya hareket güçlüğü.
Kaynak

Prostat Kanserinde HIFU Tedavisi – Kanal D Doktorum Programı

Ekleyen: HIFU Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Haberler

Prostat Kanserinde HIFU Tedavisi

Dr. Tunç Özdemir 17.04.2014 tarihinde KANAL D Doktorum Programına konuk oldu. 10:16:45 00:23:10 saatleri arasında gerçekleşen programda Prostat büyümesi ve Prostat kanseri hakkında modern tedavi yöntemleri, erken teşhisin önemi vurgulandı.

Prostat Kanserinde HIFU Tedavisi Videosu

Prostat Kanserinde HIFU Tedavisi ile ilgili konudan ziyade

Prostat kanserinde tedavinin amacı yaşamı uzatmak ve ailenin ve toplumun etkin tek üyesi olarak yasanmaya değer duruma getirmektir. Fakat hastalık ilerledikçe başarılı tedavi tanımı değişir. Erken evredeki prostat kanserinin başarılı tedavisi çoğunlukla bunun kesilip çıkartılması ve hastalığın tamamıyla ortadan kaldırılması ile özdeştir. Buna karşın ilerlemiş prostat kanserinin tedavisi ve yakınmaların meydana gelmesini geciktirilmesi ve ya engellenmesi (bazen yıllarca) anlamına gelir. Bu sebeple prostat kanserinin tam anlamıyla tedavisi hastalığın erken dönemde yakalanması ve uyumlu şekilde tedavi edilmesi ile mümkündür.

Bilinçli ve bilgili olmak başarılı tedavinin birinci basamağını oluşturur. Bu kitapçık prostat kanseri ve tedavi alternatifleri ile ilgilenen sizi bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır. Öncelikle bilmeniz gerekli olan konu bütün erkeklerin risk altında olduğu; prostat kanserinin başarı ile savaşıp yenebileceğiniz tek hastalık olduğu ve bu hastalık için tedavi olurken dahi etkin yaşantınızı sürdürebileceğinizdir. Ayrıca tetkik edilmenin şart olduğu da kavramanız gerekir, zira tedavi edilmeden öncelikle sizde hastalık olup olmadığının bilinmesi gerekir.

Prostat Kanserinde HIFU Tedavisi

Prostat Kanserinde HIFU Tedavisi

Prostat Kanseri için Risk Etmenleri Nelerdir ?

Prostat kanserinin sebepleri hakkındaki bilgilerimiz çok sınırlıdır. Yaş ve ırk en çok olacak şekilde meydana gelen risk faktörlerini oluşturmaktadır. Prostat kanserine yakalanma riski 50 yaşından ardından hızla artmaktadır. Erkeklerde teşhis edilen tüm prostat kanserlerinin % 80’inden fazlası 65 yas üzerindeki erkeklerde görülmektedir. Prostat kanserleri siyah ırkta beyaz ırka yönelik ek olarak sık olarak görülmektedir.

Diyet ve prostat kanseri arasındaki ilişkinin tam anlamıyla aydınlatılamamış olmasına rağmen, Amerikan Kanser Derneği tarafından en yepyeni bilimsel araştırma sonuçlarına dayanılarak hazırlanan beslenme rehberinde, az yaşa ihtiva eden diyet ile beslenilmesi, gün içerisinde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca fiziksel aktivitenin arttırılmasının da faydalı olduğu bildirilmektedir. Bu teklifler yalnızca prostat kanseri için değil diğer tüm kanserlerin önlenmesi için önerilen teklifler arasında yer almaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Bu web sitesi çerez kullanmaktadır
Devam etmekle, bu tür kullanımı kabul ettiğiniz anlaşılır. Çerezler ve onları nasıl reddedeceğiniz hakkında daha fazla bilgiyi buradan bulabilirsiniz. Çerezler