ablatherm-hifu-tedavisi

İçerik etiketlendi: ‘prostat kanseri belirtileri’

Prostat Kanserinde Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Ekleyen: Andromed Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized

Prostat Kanserinde Yaşam Süresi Ne Kadardır? Sorusunun cevabı prostat hastalığının ilerlemiş hali olarak bilinen ve diğer organlara da yayılarak ölümcül riski yüksek hastalık prostat kanseridir. Bu kanserin yaygın olarak ortaya çıkan belirtileri dikkate alındığı zaman sinsi bir hastalık olduğu, hiçbir belirtisinin olmadığı ve aniden meydana gelerek prostat kanserinde yaşam süresi ne kadardır gibi sorunların oluşmaya başladığı gözlemlenebilmektedir.

Bu bakımdan prostat kanseri belirtileri genellikle sinsi hastalık olarak telaffuz edilmektedir. Ancak bununla beraber söz konusu rahatsızlığın meydana gelmesinde prostat kanseri ameliyatı sonrası idrar kaçırma ne kadar sürer problemi doğmaktadır. Prostat ameliyatı olan bir kişi ilk zamanlarda idrara sık sık çıkma ihtiyacı duyar. Bunun nedeni bellidir. Prostat muayenesi evresinde sık sık uygulanan serum takviyesidir.

Prostat Kanserinde Yaşam Süresi Ne Kadardır

İdrara Çıkma Sıklığı Normal Bir Süreç mi?

Prostat ameliyatı olan kişilerin genellikle bu konu hakkında yetersiz bilgilendirildikleri veya hiçbir şekilde bilgi sahibi olmadıkları görülmektedir. Bunun için makalenin hazırlanması konunun anlaşılması ve algılanması adına oldukça önemlidir. İdrara çıkma sıklığı normal bir süreçtir. Çünkü söz konusu prostat kanserinde yaşam süresi ne kadardır konusunda olduğu gibi prostat ameliyatı olan bir kişinin ameliyat süreci boyunca aldığı serum takviyesi vücudunda bolca su biriktirdiği için sıklıkla kişide idrara çıkma ihtiyacı doğurur. Bu da prostat kanseri ameliyatı sonrası idrar kaçırma ne kadar sürer olarak karşımıza çıkar.

Prostat Ameliyatından Sonra Normal Yaşama Dönüş Süreci

Prostat hastalarının ameliyat olmalarının ardından normal yaşamlarına dönüş süreçleri de hastalar tarafından sıkça merak edilenler arasındadır. Uzman ürolog ekstra bir süre tayin etmediyse hastanın ayağa kalkma süreci en fazla 2 hafta olarak bilinmektedir. Yine söz konusu süreçte prostat kanserinde yaşam süresi ne kadardır sürecinde hastanın normal yaşama dönüş süreci önemlidir. Prostat ameliyatından sonraki ilk hafta genellikle bol serum takviyesiyle geçilmektedir. Amaç idrar kanalının tıkanıklık yaşamadan bolca boşaltım sistemine sahip olmasıdır. Bu durum da prostat kanseri ameliyatı sonrası idrar kaçırma ne kadar sürer bakımından her yarım saatte bir hastanın idrara çıkma isteği olarak söylenebilir.

Prostat Kanseri Ameliyatının İçeriği

Prostat kanseri teşhisi konulan bir hastanın söz konusu hastalığı atlatabilmesi amacıyla yapılan cerrahi müdahalelerin başında ameliyat tedavisi gelmektedir. İlerlemiş olan kötü huylu prostatlarda görülen prostat kanserleri başlıca ameliyata neden olan bir etkendir. Prostat kanseri ameliyatı genel olarak lokal anestezi altında tutulan bir hastanın lazer yöntemiyle idrar yolundaki büyümüş prostat bezlerinin kesilmesi olarak nitelenebilir. Yine prostat kanserinde yaşam süresi ne kadardır konusu bakımından hastanın dirayeti, psikolojik olarak kendisini motive etmesi ameliyatın kansere etkisini artırıcı olumlu yanlardır. Bununla beraber söz konusu süreçte hasta yakınlarının da hastaya olan olumlu motivasyonları prostat kanserinin atlatılmasında önemli etkenler olarak bilinir. Tüm bu etkenler prostat kanseri ameliyatı sonrası idrar kaçırma ne kadar sürer sürecini tanımlamaktadır. Bizimle iletişime geçmek için tıklayınız.

Prostat Kanseri Belirtileri

Ekleyen: Hifu Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Blog

prostat-kanseri-belirtileri

Genel olarak bu tür bir hastalığın erken dönemde teşhisi oldukça zordur. Bunun nedeni ise hastalığın son derece sinsi ilerlemesi ve gelişim döneminin oldukça yavaş gelişmesidir. Bu da prostat kanseri belirtileri açısından bu hastalığa kesin bir tanı koyulmasında daha geç bir dönem yaşanmasına neden olmaktadır.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Bu noktada prostat kanseri belirtileri ilk olarak halk arasında da en çok bilinen idrar yapma zorluğu bulunmaktadır. Bunu takiben çok sık bir şekilde idrar yapma mecburiyetinde kalma ve aynı zamanda bunun için geceleri uykunun bölünmesi de söylenebilir. Bu belirtilerin en gerçekçi ve tehlikeli olanı ise idrar yaparken kan görülmeye başlanmasıdır. Bu tür belirtiler daha çok prostatın büyüdüğüne işaret eden belirtiler olarak ön plana çıkmaktadır.

Bununla birlikte daha sonra anlaşılan tümörün gerçek bir belirtisi olarak ise prostat kanseri belirtileri içerisinde bel kısmında oluşan bir ağrı ya da kilo kaybı gibi bir takım belirtiler söylenebilir. Bu noktada eğer hasta idrar yapma noktasında tuvalete koşmak zorunda kalıyor ise bu tür bir hastalıktan şüphelenilmelidir. Ya da idrar yapılma anında hissedilen bir zorluk ve aynı zamanda yaşanan bir ağrı prostat kanseri belirtileri olarak dikkati çeken ilk belirtiler arasında gösterilebilir.

Bu Hastalığın Sebepleri Nelerdir?

Bir yandan kanserli olmayan bir prostat büyüme noktasında bir yandan da kanserli prostat hastalığında idrarın vücut dışına atıldığı kısım olarak bilinen üretra noktasında gerçekleşen baskı nedeniyle bu tür bir hastalık açığa çıkabilmektedir. Bu sorun ise idrarın dışarı çıkmasına karşı büyük bir tıkanıklık sorunu yaratmaktadır. Birçok kişinin bildiği aksine her prostat hastalığı her zaman kansere yol açmaz. Hatta bu tür bir rahatsızlığın büyük bir çoğunluğu kanserin olmadığı bir prostat sorunudur ve tedavisi çok kısa bir süre içerisinde tamamlanabilmektedir.

Fakat tüm bu belirtilerden her hangi birini kişi taşıyor ise o zaman biran önce doktora görünmekte fayda var. Bu noktada prostat kanseri belirtileri içerisinde bu tür bir kanserin anlaşılması için tek bir belirti yeterli olmaz. Fakat arka arkaya tek bir sürü halinde ortaya çıkan sorunlar ışığında en basitinden en şiddetlisine kadar görünmeye başlamış ise o zaman bir prostat kanserinden bahsedilmeye başlanabilir.

Prostat Kanserinin Diğer Farklı Belirtileri Nelerdir?

Bilindiği üzere prostat kanseri daha çok yaşlı erkeklerde gün yüzüne çıkar ve hissedilmeyecek şekilde son derece yavaş ilerler. Görülen belirtiler oldukça azdır ve bu tür bir kanserin tam olarak anlaşılma süreci ise yıllar sürebilmektedir. Bazı dönemlerde prostat kanseri kemiklerde de ortaya çıkmaktadır. Bir takım kemik hücrelerinde kendini gösteren prostat kanseri, burada oluşan bazı tahribatlar ile gün ışığına çıkmaktadır. Bu tahribatlar ise daha çok kendisini birer ağrı olarak göstermektedir. Kalça kısımlarında, omurgalarda ya da daha birçok farklı kemik ve pelvis bölgelerinde de bir takım ağrılara sebep olmaktadır.

Prostat Kanseri Görülme Oranı Nedir?

Genel olan her 7 erkekten birinin bu hastalığa yakalandığı bilinmektedir. Aynı zamanda bu tür bir kanser çeşidine yakalanan her 40 erkekten birinin de yaşamını yitirdiği kayıtlar arasına girmiştir. Tüm dünya çapında prostat kanseri belirtileri geçiren her yıl bir milyona yakın erkek olduğu bilinmekte, prostat kanserine yakalanan bu erkeklerin daha ileri zamanlarda yaklaşık olarak iki yüz bin kadarının da böylesi bir kanser nedeniyle hayatını kaybedeceği ön görüsü hâkimdir. Yapılan araştırmalara göre ise prostat kanseri her yıl daha da fazla bir artış göstermektedir.

Prostat Kanserinin Ne Tür Faktörleri Vardır?

Bu durum genel olarak üç ayrı faktörü kapsamaktadır. Bunlar arasında en büyük faktör yaştır ve yaşını almış ihtiyar diye tabir edilen insanlarda oldukça fazla görülmektedir. Aynı zamanda genetik olarak da aileden geldiği bilinmektedir. Son olarak çok fazla göz önüne alınmasa da ırk olarak da bu tür bir hastalık ortaya çıkabilmektedir. Fakat yapılan araştırmalar prostat kanserinin genetik açıdan oldukça büyük bir oranda gerçekleştiğini göstermektedir. Diğer bir yandan prostat kanseri belirtileri şişman erkeklerde daha çok ön plana çıkmakta ve bu kanser türüne yakalanan kilolu erkeklerin kitle indeksinin fazla olmasından ötürü, ölüm riski zayıf erkeklere oranla çok daha fazla bir şekilde kendini gösterdiği bilinmektedir. Daha detaylı bilgi için http://www.hifutedavisi.com/iletisim sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Prostat Kanseri Belirtileri Nedir ?

Ekleyen: Hifu Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Blog

prostat-kanseri-belirtileri-nedir

Genel olarak vücut hücrelerden oluşmuştur. Bu hücreler belirli bir standart içerisinde çoğalma gösterirler. Fakat bazı hücreler olması gerekenden fazla çoğalırlar ve bu noktada bulundukları organa zarar vermeye başlarlar. Yani normalden fazla çoğalan hücreler tümörü oluşturur ve dolaşım yolu ile de birçok farklı organa sıçrayabilirler. İşte prostat kanseri de bir nevi bu şekilde oluşur. Peki, bu prostat kanseri belirtileri nedir diye sorulacak olursa eğer bunun aslınla bakılırsa birçok farklı belirtisi bulunmaktadır. Fakat bu her belirti prostat kanserine işaret anlamına gelmez. Hatta bu tür belirtilerin büyük bir çoğunluğu kanser çıkmamaktadır.

Daha Çok Kimlerde Görülür?

Genel olarak bu tür semptomlar daha çok yaşlı erkeklerde ortaya çıkar ve idrar bölgesinde bir takım sorunlar neden olur. Özellikle de 50 yaşın üzerindeki erkeklerde en çok görünen kanser türü prostat kanseridir. 65 yaşından sonra çok daha fazla bir şekilde görünmeye başlar ve prostat kanseri belirtileri nedir sorusuna nazaran sık tuvalet problemleri baş gösterir. Ve bu tür bir kanser riski erkeğin yaşı daha da ilerledikçe yükselir.

Prostat Kanseri Belirtileri Nedir ?

Oldukça yavaş ve sinsi bir şekilde ilerleme gösteren bu hastalık, genel olarak ilk zamanlarında her hangi bir belirti göstermez. Bu noktada prostat kanseri belirtileri nedir sorusuna karşı ilk zamanlar hastanın pek bir şikâyeti olmaz. Fakat zaman ilerledikçe idrar bölgesindeki tıkanma ile birlikte birçok farklı belirti baş göstermeye başlar.

-İlk belirti genel olarak idrar yaparken zorlanma olarak ortaya çıkar. Hasta çoğu zaman aniden tuvalete koşma ya da sürekli olarak kısa aralar ile tuvalete gitmeye başlar.

-Özellikle de gece bunun için uyanma dönemleri başlar. Bunun için de zaman içerisinde çok sık bir şekilde yaşanma döngüsüne girilir.

-Son olarak ise en büyük belirtilerden biri kendisini gösterir ve idrar bölgelerinde kan görülmeye başlanır.

Fakat prostat kanseri belirtileri nedir sorusu adına için daha çok kişinin bu tür belirtilerin biri göründüğü zaman hemen doktora gitmesi en doğrusu olacaktır.

Her Belirti Kansere mi İşarettir?

Bu sorunun cevabı hayır olacaktır. İlk zamanlardaki belirtiler arasında görünen sık idrar yapma ya da idrarı yaparken ortaya çıkan bir takım ağrılar genel olarak sadece prostat büyümesini teşkil etmektedir. Bu noktada prostat kanseri belirtileri nedir sorusunun cevabı çok daha farklı belirtileri kapsamaktadır. Prostat büyümesi evresinde daha çok sık idrara çıkma, idrarı durdurmakta zorlanma ya da idrar akışında azalma ve kesik kesik idrar yamaya başlama gibi nedenler bulunmaktadır.

Bu da prostat kanseri belirtileri nedir sorusunun aksine bir takım enfeksiyon sorunlarına ve prostat büyümesine işarettir. Oldukça sinsi ilerleyen ve çoğu zaman uzun yıllar kendisini belli etmeyen prostat kanseri için prostat kanseri belirtileri nedir sorusuna en güzel cevaplardan birkaçı idrarda kan görülmesi, omurga, sırt ya da bel kısımların ağrı ve kalça ile uyruk bölgelerinde de yine ağrıların baş göstermesidir.

 

 

Erkekler Bu Muayeneyi Olmaktansa Kanser Olmayı Tercih Ediyor

Ekleyen: HIFU Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Haberler

Erkekler Bu Muayeneyi Olmaktansa Kanser Olmayı Tercih Ediyor

Giderek daha genç yaşta teşhis edilen prostat kanseri, erkeklerde akciğerden sonra en sık görülen kanser. Yüzde yüz tedavi imkanı veren erken teşhis için kandan yapılan PSA testiyle makattan rektal tuşe muayenesi şart. Ancak erkekler gerek söz konusu muayenenin parmakla yapılması gerekse tam da bu nedenle alaycı sataşmalardan ötürü yaptırmaktan kaçınıyor. 

Üroloji uzmanları erkeklerin şikayetler olmasa da 40 yaşından itibaren PSA taramasına başlamasını, 50 yaşından itibarense rutin olarak yılda bir kez rektal tuşe ve PSA testi yaptırmalarını öneriyor. Ailede (baba, amca, kardeş) prostat kanseri vakası varsa her iki taramanın 40 yaşına çekilmesi isteniyor. Rektal tuşe yapılmadan tamamlanan bir muayene ile uygulanan tanı yönteminin yetersiz kalacağı önemle vurgulanıyor.

Erkekler Bu Muayeneyi Olmaktansa Kanser Olmayı Tercih Ediyor !Erkekler Bu Muayeneyi Olmaktansa Kanser Olmayı Tercih Ediyor

Erkek Doktorlar Bile Kaçıyor

Prostat Kanseri Derneği yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. İhsan Karaman da PSA testi sonucunun normal olmasının, rektal tuşe muayenesinin gerekliliğini ortadan kaldırmadığını hatırlatıyor. Prostat kanserine özgü erken belirtilerin bulunmadığını belirten Prof. Dr. Karaman, “Zaten şikayetler başladığında kanser büyümüş, yolu tıkamış, idrar yapmayı zorlaştırmaya başlamış oluyor. Erken yakalamanın tek yolu tarama testleri. Yani PSA ile rektal tuşe muayenesi. Muayene işaret parmağıyla makattan yapılıyor. Erkekler bu nedenle kaçıyor. 65 yaşına gelmiş, doktorlar bile yaptırmaktan kaçıyor” diyor.

Erkekler Bu Muayeneyi Olmaktansa Kanser Olmayı Tercih Ediyor ama aslında,

Senede Bir Dakika Yeter

Erkeklere yılda bir dakikalarını ürologlara ayırarak muayenelerini yaptırmaları çağrısında bulunan Prof. Dr. Karaman, “Erken teşhis için yegane iki yöntemimiz var. PSA’yı yaptırmak kolay, itiraz gelmiyor. PSA’nın normal olması yetmiyor. Yüzde 25’inde PSA normal olsa(yalancı negatiflik) bile kişi kanser. Bunları yakalamanın tek yolu rektal tuşe muayenesi. İki yöntem birbiri tamamlıyor. Birinden vazgeçip, diğeriyle idare edelim dersek teşhisi kaçırırız” diyor.

Prostat Bezine Kestirme Yol

Rektal tuşe muayenesinin 10-15 saniye sürdüğünü anlatan Prof. Dr. Karaman, “Erkekler bu muayeneyi “namus meselesi” yapıyor. Etrafında bununla ilgili yapılan espiriler motivasyonlarını düşüyor, muayeneden kaçıyorlar” diyor.

Prostat, mesanenin altında, rektumun önünde yer alan ceviz büyüklüğünde bir bez. Beze kişiyi bayıltmadan, vücudunu kesmeden, hasarlamadan ulaşmanın tek yolu makat. Prof. Dr. Karaman, “Yüzeyindeki düzensizlik, çıkıntı, girinti, sertlik gibi anormallikleri parmağımızla hissedebiliyoruz” diyor.

Ameliyattan da Kaçıyor

Prostat kanseri tanısı konan erkeklerin bir başka kabusu da ameliyat sonrası gelişebilen idrar kaçırma ve sertleşme sorunu. Prof. Dr. Karaman tıbbın bu sorunlarla da baş edebileceğini söylüyor. “Nadiren de olsa bu iki sorun ortaya çıkarsa bazı ilaçlar ve cerrahi yöntemlerle düzeltebiliyoruz. Erkekleri sertleşme sorunu 40 katırıyla, prostat kanserinden ölme 40 satırı arasında bırakmıyoruz, çözüm sunabiliyoruz” diyor.

Bu Belirtilere Dikkat

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız derhal bir ürologa görünün:

* İdrar yapmaya başlama güçlüğü veya yapamama
* Az miktarda ve kesik kesik idrar yapma
* Geceleri sık idrara çıkma ihtiyacı duyulması
* Sertleşmede güçlük veya ağrı
* İdrar ya da menide kan görülmesi
* Sırt bölgesi, kalçalar ya da üst uyluklarda ağrı veya hareket güçlüğü.
Kaynak

Bu web sitesi çerez kullanmaktadır
Devam etmekle, bu tür kullanımı kabul ettiğiniz anlaşılır. Çerezler ve onları nasıl reddedeceğiniz hakkında daha fazla bilgiyi buradan bulabilirsiniz. Çerezler