ablatherm-hifu-tedavisi

İçerik etiketlendi: ‘Prostat Kanseri nedenleri’

Erkekler Bu Muayeneyi Olmaktansa Kanser Olmayı Tercih Ediyor

Ekleyen: HIFU Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Haberler

Erkekler Bu Muayeneyi Olmaktansa Kanser Olmayı Tercih Ediyor

Giderek daha genç yaşta teşhis edilen prostat kanseri, erkeklerde akciğerden sonra en sık görülen kanser. Yüzde yüz tedavi imkanı veren erken teşhis için kandan yapılan PSA testiyle makattan rektal tuşe muayenesi şart. Ancak erkekler gerek söz konusu muayenenin parmakla yapılması gerekse tam da bu nedenle alaycı sataşmalardan ötürü yaptırmaktan kaçınıyor. 

Üroloji uzmanları erkeklerin şikayetler olmasa da 40 yaşından itibaren PSA taramasına başlamasını, 50 yaşından itibarense rutin olarak yılda bir kez rektal tuşe ve PSA testi yaptırmalarını öneriyor. Ailede (baba, amca, kardeş) prostat kanseri vakası varsa her iki taramanın 40 yaşına çekilmesi isteniyor. Rektal tuşe yapılmadan tamamlanan bir muayene ile uygulanan tanı yönteminin yetersiz kalacağı önemle vurgulanıyor.

Erkekler Bu Muayeneyi Olmaktansa Kanser Olmayı Tercih Ediyor !Erkekler Bu Muayeneyi Olmaktansa Kanser Olmayı Tercih Ediyor

Erkek Doktorlar Bile Kaçıyor

Prostat Kanseri Derneği yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. İhsan Karaman da PSA testi sonucunun normal olmasının, rektal tuşe muayenesinin gerekliliğini ortadan kaldırmadığını hatırlatıyor. Prostat kanserine özgü erken belirtilerin bulunmadığını belirten Prof. Dr. Karaman, “Zaten şikayetler başladığında kanser büyümüş, yolu tıkamış, idrar yapmayı zorlaştırmaya başlamış oluyor. Erken yakalamanın tek yolu tarama testleri. Yani PSA ile rektal tuşe muayenesi. Muayene işaret parmağıyla makattan yapılıyor. Erkekler bu nedenle kaçıyor. 65 yaşına gelmiş, doktorlar bile yaptırmaktan kaçıyor” diyor.

Erkekler Bu Muayeneyi Olmaktansa Kanser Olmayı Tercih Ediyor ama aslında,

Senede Bir Dakika Yeter

Erkeklere yılda bir dakikalarını ürologlara ayırarak muayenelerini yaptırmaları çağrısında bulunan Prof. Dr. Karaman, “Erken teşhis için yegane iki yöntemimiz var. PSA’yı yaptırmak kolay, itiraz gelmiyor. PSA’nın normal olması yetmiyor. Yüzde 25’inde PSA normal olsa(yalancı negatiflik) bile kişi kanser. Bunları yakalamanın tek yolu rektal tuşe muayenesi. İki yöntem birbiri tamamlıyor. Birinden vazgeçip, diğeriyle idare edelim dersek teşhisi kaçırırız” diyor.

Prostat Bezine Kestirme Yol

Rektal tuşe muayenesinin 10-15 saniye sürdüğünü anlatan Prof. Dr. Karaman, “Erkekler bu muayeneyi “namus meselesi” yapıyor. Etrafında bununla ilgili yapılan espiriler motivasyonlarını düşüyor, muayeneden kaçıyorlar” diyor.

Prostat, mesanenin altında, rektumun önünde yer alan ceviz büyüklüğünde bir bez. Beze kişiyi bayıltmadan, vücudunu kesmeden, hasarlamadan ulaşmanın tek yolu makat. Prof. Dr. Karaman, “Yüzeyindeki düzensizlik, çıkıntı, girinti, sertlik gibi anormallikleri parmağımızla hissedebiliyoruz” diyor.

Ameliyattan da Kaçıyor

Prostat kanseri tanısı konan erkeklerin bir başka kabusu da ameliyat sonrası gelişebilen idrar kaçırma ve sertleşme sorunu. Prof. Dr. Karaman tıbbın bu sorunlarla da baş edebileceğini söylüyor. “Nadiren de olsa bu iki sorun ortaya çıkarsa bazı ilaçlar ve cerrahi yöntemlerle düzeltebiliyoruz. Erkekleri sertleşme sorunu 40 katırıyla, prostat kanserinden ölme 40 satırı arasında bırakmıyoruz, çözüm sunabiliyoruz” diyor.

Bu Belirtilere Dikkat

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız derhal bir ürologa görünün:

* İdrar yapmaya başlama güçlüğü veya yapamama
* Az miktarda ve kesik kesik idrar yapma
* Geceleri sık idrara çıkma ihtiyacı duyulması
* Sertleşmede güçlük veya ağrı
* İdrar ya da menide kan görülmesi
* Sırt bölgesi, kalçalar ya da üst uyluklarda ağrı veya hareket güçlüğü.
Kaynak

HABERTURK: “Bu Yöntemle Kanserden Kurtuldu!”

Ekleyen: HIFU Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Basında HIFU, Haberler

Erkeklerin Korkulu Rüyası

Erkekler arasında en çok görülen ikinci kanser türü olan prostat kanseri, farklı kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhisle olumlu sonuçlar doğuruyor.

Erkeklerin Korkulu Rüyası

Tıp teknolojisindeki gelişmeler birçok hastalıkta olduğu gibi kanser türlerinde de hastalara umut oluyor. 60 yaşındaki Tanaş Kıryako bu hastalardan biri. Yayılmamış evrede prostat kanseri olan Kıryako’ya, ‘Sesötesi Dalgaları’ teknolojisi ile 2 saat süren başarılı bir operasyon yapıldı.

Erkeklerin Korkulu Rüyası

Bıçaksız Tedavi Ediliyor

Bilim insanları tarafından ilk olarak 1994’de Viyana Üniversitesinde geliştirilmeye başlanan ‘Sesötesi Dalgaları Teknolojisi’ yapılan başarılı ameliyatların ardından tüm dünyada uygulanmaya başlandı. HIFU olarak adlandırılan bu yöntem; yüksek yoğunluklu ultrason dalgalarının prostata iletilmesiyle yayılmamış prostat kanserlerini tedavi edebiliyor. Tedavi, ultrason enerjisinin iletildiği dokuda ısı artışı sağlayarak hedef bölgedeki hücrelerin tahrip olmasına ve kanserin robotik yolla kansız ve bıçaksız olarak yok edilmesi olanak sağlıyor.

Türkiye’de HIFU teknolojisini uygulayan Prof. Dr. M. İhsan Karaman; ‘Bu sistemde etraftaki organlara hasar verilmeden kanser dokusuna müdahale edilebiliyor’ diyor. Diğer ameliyatlara göre birçok avantajı bulunan ‘Sesötesi Dalgaları Teknolojisi’ vücutta kesi, delik ve kanama olmadan, radyasyona maruz kalmadan, hastanede kalma süresi daha kısa olarak gerçekleştirilebiliyor. Aynı zamanda tedavinin tek ameliyatta tamamlanamadığı durumlarda tekrar uygulanabiliyor olması ve sonrasında gerektiğinde diğer alternatif tedavi yöntemlerine geçilmesine olanak sağlıyor.

Yayılmamış Evrede Sesötesi Dalgayla Tedavi Edildi

Yöntemi 60 yaşındaki Tanaş Kıryako’ya uygulayan Prof. Dr. M. İhsan Karaman; “Hastalık yayılmamış evrede ve ameliyat dahil tüm seçeneklere uygundu. Hastamız daha hafif ve az zarar veren bir yöntem istediğinden, kendisine ‘Sesötesi dalgaları’  teknolojisi uyguladık. 2 saat süren başarılı bir operasyon sonrasında hastamızın durumu gayet iyi.  Hastamız birkaç gün ev istirahatinin ardından normal günlük aktivitesine dönebilecek durumda. PSA düzeyi ölçümleri için 3 ay sonra gerekli kontrolleri yapılacak’ dedi.
Tanaş Kıryako; “59 yaşındayım, 3 ayda bir rutin kan tahlillerimi yaptırırım. Son yapılan tahlillerimde kanda PSA değeri yüksek çıktı. Sonuç bu olunca doktorum beni Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne yönlendirdi. Burada kanser teşhisi için biyopsi yapıldı. Kanser olduğum anlaşılınca hiç üzülmedim.

Hiçbir şikayetim, rahatsızlığım ve belirtim yoktu. Bazı yöntemler söylendi bana ve ben bunun içlerinden en uygunu olacağını düşünerek tereddüt etmeden doktoruma güvendim. En güvenli ve sonrası açısından en rahat HIFU yönteminin olduğunu öğrendim. Bu operasyon için hastaneye yattım ve yaklaşık iki saat süren bir ameliyat geçirdim. Herkese bu tedaviyi öneriyorum. Çekinmesinler, korkmasınlar. Kan yok, dikiş yok, kendimi son derece iyi hissediyorum. Ameliyat sonrasında ertesi gün ‘ben ameliyat oldum mu’ diye kendi kendime sordum” dedi.

‘Yöntem, Kurtarma Tedavisi Olarak Da Kullanılabilir’

Prof. Dr. M. İhsan Karaman yöntemin, Gerek yaş gerekse genel durumlarından dolayı klasik açık ameliyatın uygulanmadığı kimselerde, daha önce radyoterapi almış veya açık ameliyat geçirmiş kimselerde “kurtarma” tedavisi olarak da uygulanabildiğini belirtiyor.  HIFU teknolojisi, prostat kanseri tedavisinde, kalın barsaktan (anüsten) giriş yapılarak önce prostat değerlendirilir, bilgisayar programı yardımıyla tahrip edilecek yerler belirlenir. Daha sonra cihaz, robotik programı ile belirlenen yerlere atış yaparak ısıyla tahrip eder. Bu tedavi prostatın hacmine bağlı olarak bir buçuk ila iki buçuk saat arasında bir zaman boyunca devam eder.

Yaş sınırı olmayan ve eşlik eden hastalıklar açısından spinal veya genel anestezi alabilecek her hastaya uygulanabilen bu yöntem ameliyathanede, anestezi altında yapılır. Hasta sadece en çok iki gün sondalı kalır ve sonra taburcu olur. Birkaç gün sonra ise normal günlük aktivitelerine dönebilir. Evre T1-T2’de yani yayılmamış olan lokalize prostat kanserli hastalarda uygulanabilen yöntem, özellikle açık ameliyatın riskli olduğu hasta grubunda ve radyoterapi sonrası nüks durumunda başarıyla uygulanabiliyor.
Prostat kanseri tedavisine hiçbir yöntem için “kesin çözüm” denemeyeceğini vurgulayan Prof. Dr. M. İhsan Karaman;  2010 yılında 803 hastalık serilerinde bildirilen 6.5 yılda % 98 kansere-özgü yaşama oranı, HIFU yönteminin yüksek başarısını göstermektedir. Doğru seçilmiş vakalarda uygulandığında, vücuda çok daha az zarar vererek, klasik açık ameliyatın başarısını yakalamaktadır’ diyor.

Erkeklerin Korkulu Rüyası ile ilgili haberin sonuna gelmiş bulunmaktayız.

http://www.hurriyet.com.tr/saglik/24651281.asp

Prostat Kanseri Kimlerde Görülür?

Ekleyen: HIFU Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Blog

Prostat Kanseri Kimlerde Görülür? Sorusu ile ilgili olarak eğer olması gerektiği kadar uzunca yaşarsa anında bütün erkeklerde prostat kanseri gelişir. Yaş arttıkça prostat kanseri gelişim riski artar. Prostat kanserlerinin %85’i 65 yaşın üzerindeki erkeklerde saptanır. Ailesinde, bilhassa birinci derece akrabalarında prostat kanseri olanların prostat kanserine yakalanma oranı olmayanlara yönelik ek olarak fazladır. Doğru bağlamda kalıtımsal prostat kanseri çok nadirdir ve büyük ihtimalle 55 yaşın altındaki erkeklerde görülür. Şuan Için bilemediğimiz
nedenlerden nazaran Afrika kökenlilerde prostat kanseri gelişim riski daha yüksektir. Asya kökenliler bu açıdan ek olarak az risk taşımaktadırlar.

Prostat Kanseri Kimlerde Görülür?

Prostat Kanseri Kimlerde Görülür

Prostat Kanseri Kimlerde Görülür? Sorusunun yanında

Prostat Kanserinin Muayenehane Bulguları Nelerdir?

Çok sayıda kanser türlerinde olduğu benzeri, prostat kanserinin de tipik erken bulguları yoktur. Prostat kanserinin başlama evresinde hasta ilk önce rastgele tek birşey farklılık etmez. Bu rahatsızlık fakat nispeten geç tek sürede rahatsızlıklara sebep olur. İdrar yaparken zorluklar ve idrar torbasını boşaltmada rahatsızlıklar benzeri, prostatın habis olmayan sıkı cins büyümesi (prostat hipertrofisi) hallerinde sık sık rastlanan bulgular, kanserde fakat ilerlemiş dönemde belirir ve hastanın hastalıktan tamamıyla kurtulma imkanı olası olmayabilir. Habis tümör sık sık prostat bezinin harici kesimlerinde oluşur ve fakat tümör epeyce büyüdükten ardından idrar borusunu (üretra) daraltarak bulgulara sebep olur.

Bölgesel ağrılar, ve de idrara ya da meniye kan karışması halleri de, ilerlemiş evrede saptama edilebilirler. Bu bulgular, genellikle tümörün çoğalış prostatın yanındaki öbür dokulara sıçradığının belirtisidir.

Siyatik ağrıları ve kemik ağrıları kalça kemiklerinde, bel kemiğinin alt kesimlerinde ya da iskeletin öbür kesimlerinde meydana gelen kardeş tümörlerden (metastaz) kaynaklanabilir. Çünkü ilerlemiş safhadaki prostat kanserlerinin %60 kadarı kemiklerde metastaz oluşturur. Şunlar tek takım hallerde tümörün yol açtığı ilk ağrılardır.

Prostat Kanseri Nasıl Belirlenir?

Prostat kanseri erken safhasında tanı edilirse, gerçek ve yerinde tek iyileştirme ile iyileşme şansı yüksek tek hastalıktır. Emel hastalığın prostatın içerisinde sınırlı iken, başka bir deyişle hiçbir muayenehane belirtisinin meydana gelmediği dönemde saptama edilmesidir. Bu süreçte elimizde iki temel ve az ağrı veren kontrol metodu vardır: parmakla prostat muayenesi (Biçim 1) ve kanda PSA olarak bilinen tek maddenin ölçümüdür.Detaylı bilgi için tıklayınız.

Bu web sitesi çerez kullanmaktadır
Devam etmekle, bu tür kullanımı kabul ettiğiniz anlaşılır. Çerezler ve onları nasıl reddedeceğiniz hakkında daha fazla bilgiyi buradan bulabilirsiniz. Çerezler